anita sezgener

ekolojik sözlükten seç, bir cümle içinde kullan şiiri

greenwashing

hidrolik kırılma

fosil yakıt lobileri

iklim inkarcılığı

antropojenik 

küresel ısınma

sürdürülebilir kalkınma

ısı tutucu gazlar

sera etkisi

karbon ayak izi

galerilerin havalandırılması

kırılgan ekolojiler

toksik bitkiler

hidrolik kırılmada. kimyasalın. nereye. ne kadar. güven vermeyen ellerde. bir galerinin havalandırılması. ısı tutucu gazlar skalası. toksik bitkilerin kediler üzerinde. sonra ordan geçen biri. soruyla kafasında. antropojenik nedir? diye çukura giren ayağıyla. uzun bir kediyi kaçırması. 

sera etkisi. ısınan dünyada bir ekolojik müze kurgusu. endüstriyel üretimin tak hali. kaç derecesine git bak fani! ozon tabakası bir filtreyse. atmosferik ömür diye bir şey var. ayağı takılmıştı ya kurtardı. sekerek devam etti. küresel ısınmaya neden olan şey sera etkisi değil sera etkisinin artışı ya kurgu kuru kaldı.

fosil yakıt lobileri. yani iklim inkarcıları. 

Holosen dönemdeki yutakları ve dengeleri bilmezler. sabitlik sürdürülebilir kalkınmaya ters. atmosfere fazladan sera gazı eklemek. onların işi bu.  sekmeyi kapa!

karbon ayak izi. verdiğin zararı ölç! karbondioksit cinsinden.

yeni sekme aç. greenwashing. yeşil yıkama, yeşil boyama, yeşil aklama. bir kuruluş eğer çevreye karşı sorumlu bir imaj yaratmak için. yanlış ve eksik bilgi sunuyorsa. yeşil yıkıyordur. onlar sürdürülebilir kalkınmadan da bahseder. uyanık olmalıyız! uzun kediler gibi.

kırılgan ekolojilerCÜMLE İÇİNDE KULLANMAYINIZ! TÜKETMEYİNİZ!

 

dip akıntılar:

1. Sanat ve Ekoloji, Sanat/Yaşam/Üretim, Derleyen/Sunan: Eda Sezgin, çevirenler, Merve Tokmakçıoğlu-Eda Sezgin, iletişim Yayınları, 2022

2. Hava, Su ve Toprak için 100 Yeşil Adım, Temel Karataş, optimist yayınları, 2012

3. https://tr.wikipedia.org/wiki/Sera_gazları