erkan karakiraz

spetson 14 (ag. nicolaos)

Boşlukları birer ya da ikişer Türkçe sözcükle doldurunuz. 

1. Ayrımcı olmadığımı anlatırken kullandığım ayrımcı dil için _______________. Dedelerimden biri, anneannem ve babaannem, hepsi Selânikte doğmuş. Benim de mübadil _______________ var. Ödeyin içkilerin parasını.

2. _______________ 30 yıldır yanlış bildiğimi farkettiğim sözcüklerin cayırtısı, sessizliği bastırıyor; çünkü “yansıma, doğada bulunan canlı veya cansız varlıklara ait olan sesler” hep. Χαρούμενα γενέθλια. Çok da _______________ lazım.

3. Üç buluşmanın ikisinde sevişildi. İyi geçinmeye yırtındığım herkesin, nefret ettiğim herkesin, sahtekarlıkla gülümsediğim herkesin _______________. Hâkî bir gömlek sipariş ettim _______________; hemen arkasından yağmur başladı.

4. Martılara simit atanlara simit satanlara _______________ densin. Kişisel ve yavşak olmakta beis yok. Bir öznellik alanı _______________ ediyorum. Birkaç kez ölünüyor ölününce coğrafyamızda.

5. Kurban bayramında kurban _______________? Kavalalı şairle dostluğumuzu 12 dakikalık WhatsApp sesli arama sohbetiyle taçlandırdık. Gölgemi ________________ konuştum yol boyu.

6. _______________ müzik diye bir ifadeyi, ancak iyi müzikten anlayanların kullanabileceğine inanmakta bir tuhaflık yok. Anahtarın otoparka bıraktığımız arabanın içinde kaldığını öğrendiğimde aklımdan geçenlerden biri de buydu. Bir de kitabın _______________ kapağı. O, capcanlı zihnimde. Pırıl.

7. Sosyal medyada rastlayıpek orijinal bulduğum bir alıntıyı sanki ilk kez ben paylaşıyormuşum gibi yaptığımda gelen beğeniler, _______________. Yarın sabah şehirden ayrılıyorum. Uzun upuzun serin bir gecenin _______________ kalınan saatleri. Yumdum işte gözlerimi.

8. _______________ ikincileri, hayatları boyunca binlerce kez geğirir. Cevabını bildiğim sorular sorduğumda üzülme ihtimalini göze alırım. Ay, _______________ yönünde acele ediyor. Soldan sürdüm.

9. Yüksekten korktuğum için 21. yüzyıl henüz _______________. Muhtemelen saik yanılgısı. Yanılgıya kendi _______________ düştüm. Arka koltukta soyununca giyinik hissettim nedense.

10. “Deliliğe yönelik yaygın müdahale biçimi, onun kontrol altına alınması gerektiği zemininin teşkil ettiği inanç üzerine kuruludur.”dan yola çıkarak, deliyle _______________ olunmaz, denebilir. Çoğu zaman oluruz. Belirsizlik _______________ okudu son 20 yılda. Hem de o biçim.

 

(Örnek -beylik- yanıtlar: özür dilemiyorum, tavşanlarım, Son, şaapmamak, amq, internetten, orsp çcğ, inşaoldunuz mu, önüme alarak, Berbat, sarı, rahatsız ediyor, uykusuz, Yarışların, batı, havalanmadıkusurumla, deli, canımıza)

 

 

 

ERKAN KARAKİRAZ