Liman Mehmetcihat

ateşin ve yağmurun yokluğuna dair

Ateş yoktur. birşeyler yanar biz ona ateş deriz. ateş yanmaz. yanmanın kendisi ateştir. yağmur da öyle. hiçbir zaman yağmur yağmaz. yağmurun yağmasına yağmur deriz. kendisi yoktur. yağmak dışında bir seçeneği olsaydı o zaman yağıyor diyebilirdik. diğer seçeneğe gitmemiş bak. yağmayı seçmiş derdik. ben ortada yağmur filan göremiyorum. yağmuru ölçüyorlar bir de üstüne. yağmurölçerler var. ölçülebilir olmak, gözlemlenebilir olmak bile var olmak için yeterli değil demek ki. yağmurölçere çeşmeden de su doldurabilirsin. çeşme suyu olduğunu anlamayacaktır.

Ateş ve yağmur birer soyutlamadır. adlandırılan, yoktur. antisthenes, atı pek iyi görüyorum ama atlığı göremiyorum demiş. ben atı da göremiyorum. Ata dikkatli bakarsan atı göremediğini göreceksin. İnsan da öyle.

Ben nominalistim. İsimler yokluğun kanıtıdır. Herkes bir kere yoktur Allah 99 kere yoktur. Yokluk alanında da iyidir yani. Karanlık kovulmaz düşünceler gibi yağan yağmurun altında yaşatmaya çalıştığım ateşi izlerken. Elimde olmayan bir yağmur ve olmayan bir ateş var şimdi. Bu durumda, ateş hepten yokluğa karışmasın diye rio’daki isa gibi bir yandan anti-yağmur duasına – ya da yağmur anti-duası mı demeliyim, beddua? – açtığım kollarımla diğer yandan ateşi korumaya çalışmam ne kadar saçma. Ve ne kadar saçma dechatlon’da şurda burda satılan outdoor araç gereçleri. Outdoor’u çobanılın düşmanı olarak alıyorum. Kişiye özel yağmur yağmamalıdır ve kişiye özel yağmamazlık da yapmamalıdır.

Dağdaki çoban dağdaki çoban diyorlardı. gidip kendi gözlerimle gördüm
Eureka. Birileri yağmuru yayınlıyordu. Bir yayındı yağmur. Çobanın giydiği şu sivri omuzlu hırka mı neyse işte. Sahn-ı çemende kuzular totem yapmış onu. Tabiatın barışçıl gazabının altında. Mevlana diyor çoban, demiş ki bir mumdan bin tane de mum yaksan ateşi eksilmez. Buna da kepenek derler. İsimlere takılma. Bak, churchland’in de adında church var. Ruhani kimselerin bu fizik işinden pek anlamadıkları ortada. Gece varlığı gelirmiş gündüz varlığı gidermiş. Binlerce yıldır bu tümellerle geldiğimiz yer ortada. Gece varlığını elektrikle korkutmaya mı çalışıyoruz?

Ateş yoktur hiç bulunmamıştır
Yağmur yoktur hiç yakalanılmamıştır.
Evet insan da yoktur. Ama insan
iyi kötü bir kazanımdır yine de be.