ayşen [deniz] onaral

bu söz söylemeye çalıştığım şey değil

Herophile Anı Evi 

 

olup bittilerle hep olduğum gibi kalmadılara ait kalınmak istenilen sanırdım yalancı karabiber ağaçlıklarıyla çevrili, Sibyll Fasikülleri ile keçileri de. neler yaşanmış şurada? neyi burada unuttum? bir çan köreldi ötede. biz ot yedik. ölüler günlerimizi aldı. bir sabah kalktık sinleştik süslerimizde. bağışlanabilir hiç,

hep söylenir: – gecikmediniz,

karmaşasını gösteren herkes gezebiliyor içimi! 

 

                                                                  

açılış saati: 08.30                                                                E-Posta: hrophl¨a35@gmail.com

kapanış saati: 19.00                                                            tel: 0232*88~99*                                                     

kapalı günler: pazartesi                                                     adres: Kybele Kayalıkları                                                               

durum: şu an kamuya açık                                                           

durum: iki galeri tadilat nedeniyle kamuya kapalı.

 

pudra bahçesi: 

duyudan duyuya aktarılmış leke. gölgelerde uçurumlar. damarlarında bay herkes meselâ bayan herhangi birileri bi lâf edemedim lâflara aşılanmış ağustos imi. iki bulut çarpışır durur eşikte. lâf ola beri gele manifestosu habis tedariği, usta bir histeri müsameresi:- yağmur yok yağmur yok- neyse ki yok-iyi ki yok- hiç değilse yok-/hava açık ya da kapalı-kapılar açık ya da kapalı-

görünür olmaya ihtiyacım var, diyor, duta doğru bir yara. benim de var.

ilk defa kırmızı bir gömlek aldım kendime. hiç değilse kırmızı. kafa dağıtan akrostiş zarflardan kalma. vardiya köpekleri uludu, sustu uzakta. hiç değilse uzakta. camda bir Salome saksısı kurumuş zamana gül okşuyor. ketum lala su çekiyor hurufattan, derin mevsimlere iniyor tas. hiç değilse ketum ve tas. marazi bir göz sur dibinde evrenin amentüsü aynı anda kayıp harf. hiç değilse sur dibinde ve kayıp. dedim. ele verdim kendimi. don Juan’ da ağır bir amin demirleyen panorama çıktı terasa oturdu kaç kişiyi öldürdüğünü . ağaca uğultu duyulanlar makaslanmış. içine kapanık bir seyir tepesi olmak benim işim, sonradan pudralanıyor bank. duttan bana benden saksılara efsaneleşiyor gömlek ve katliam. yüktür Demeter’ den bu yana derinden bir azgan otu duyurur anemonlar.  tarhlarda defterliler, haçlılar, lüzumlular. bir dahaki yağmura kadar suçlular, pişmanlar.

çünkü kovana çomak sokmuşmuşum. baştan alayım. ölü derimi atıyorum. kovan dillenir, ama çomak dillenmeyecek. bütün bir Basmane etiketliyor gecede Afro sıkıntısı – tüm kusurlar bir işe yarar, sakla sakla, sakın atma- kendi içine çökerken boşhuşû, zehirli atığa dönüşüyor vicdan hiçbir ihlâli kaçırmıyor o vakitler ceberrud yargıçlar da. dağılıyor toplanıyor pudra tozları. hiç değilse toplanıyor.

çünkü şu karşıda gördüğünüz: çok eski bir ‘sağlam şapel eksperi’ kurşunî külahlı vaftizci hazretleri. hiç değilse vaftizci ve kurşunî. külah diye bir şey var. hiç değilse var.

yanında yine çok eskiden haritalar üzerine yemin etmiş oksimoron çukuru üzerine merdivenle çıkılmış

harf sıkıntısı gıcırdıyor kimi basamaklar

arzulanan bauhaus mimari

yangın örüyor

iki cim gölleniyor tekir

yahudiliğini gizliyor yangından.

 

kama heykeli: 

rica halleri hücresiz damar kesiklerinde kardeşlikler cazı kamargagelle sıvanan oriantalis miyopluğu böylece devam etmek. adam heykelden anlıyor muydu, bu şimdilik bilinmiyor. tramvay gelince cebinden kürdan gibi bir şeyler. eşit değil. her sayfasına heykel basan broşür. ihtimal volumetrik dokudan kesik kola geçiş. akvaryumda Japonlaşan tipoloji her şiirin başında kısıt kalakalmak. kamu yararına bir açıcı ve kıyametin çıt çıt saçlarıyla. bu gece Ma’ da gömülünüyor. Zeus lobisi Birleşik Ailelerden oluşuluyor “düz bayrak altına” hareket etmeden. yavaş. ücretsiz. veri seti kök ünlüsünü uzatacak. geriliyor donmakta olan bir Hobbit’ in ani uzayışı. majör gamda lort sunumu sanki. kromatik çekimi tamamlayan. en yüksek öğreti, öğreti değil. geçiciliğin ısrarından neden vaz geçsin insan. insan muamele. kısıt.

ve yazılmamış Kama-Sutra’da:

Praxiteles’ e modellik etti Hetere Phryne

İ.Ö. IV. yüzyıl.

 

silbaştan bakalım şimdi bu bilgiyi niye verdim?…

 

dekadans lahit:

tavandan tek başına şıp

kapağı bıraktı hayatı damlıyor gibi bir yarıktan dört duvar içinden geçiyor.

sormak diye bir şey kalmış mı diye sor.

sebepten sebebe şıp şıp kürek çeken her şey yanıtını buluyor

mu sor. sorusu kalmayan son sebeb’ in yalnızca sebep oluşundan

her şeyin yanıtı oluncadan sor: – sormak nasıl olacak peki?

ben bugün bir şey sormadım. şıp.

saat kendini sormuyor mesela, sorsa iyi.

onda her an cirmi kadar şizofren. keşke 

karşılaşmasaydık, der, gelip geçmemiş, gelip geçmiş

gelmeyip de geçmemiş şeyler buruşturup atma ustası

şıplar arıyorlar kedililer, şıp damlıyoruz parfümlüler 

şıp “geç mi kaldım”  ütülüler saçma bir şey mesela yokuşsuzdur, şıp “erken mi geldim” traşlılar saçma tedbirsizdir “ nereye oturalım” epeydir görüşemedik, şıp “ne içelim” cin saçma, iki eylem arasında olmalı vişne “yer misin” saçma, şıp.

an’ da zaman farkı yok. var mı? hem zaten ben ayrıntıdan aşırdıklarımla şıp kolajladım geceyi çözer bu gece kendini seyredeni, “ı” sanmalara sonradan düğmeler, çengelliler.

böyle olunca insan kendi gemisinde sendeliyor. herkesin ikramı göğüyle ilişkili.

sivillerin kıvrımları şıp, ortadan ikiye bölüyor gemiyi TRT 3’ te Cazz her şeyden çok şıp soğuk savaşla ilgili – ne olacaktı sanki- pinhani’ nin de bir hazırlığı vardır. Cazz Şal da an’ a dahil, kirlenen, yıkanan, çamaşır asılan. ben, bi koşu iki filika kapar gelirim. an’ laşırız, “ı”laşırız, kaynaşırız. mesela önce kim varacak. ilk kıyı kim. kim dönecek geri. onu döndüren kim.

zaten bende de her şey şıp geri, şıp dönüşerek, şıp dönüyor. bırak, şıplasınlar dedim. şıp yakışıklı. şıp sakal bırakmış. şıp serseri. şıp delikanlı. şıp bu da geçerlerde. şıp ne haberlerde. şıp eee napıyosunda. ben direkt yanıt oldum, şıp. damlatan lahit, ölüden şikayetçi. insandan dinozora geçişimizde “ı” ölü taklidi yapıyordur. bir an, bir an’a dönüşüyordur. bir an, bir an’ ı – tehlike geçti diye- dürtüyordur. bir an, bir an için kapıya ihtiyaç duymuyordur. bir an,  bir an’ a çalım atıyordur. işte yine geldiler. bu şıp’ lar onların. bir damla, bir okyanus yutuyordur kafamda. sorsunlar: neyin yarısı takdir-i park, neyin yarısı tekdir-i salıncak?- bilmem. hem karşıda karakol var. her an, “ı” lardan kurulu mahkeme var. önünde arkadan sürtmeli motor var. kaldırıma işeyen lombak var. kuyruğundan uyduran bir T Rex var Kaliforniyalara girip çıkıyo sanki Calamity Jane için en iyi 200 fikir 2022:

kuş kalçalı dinozor “ı” da yorulur

kuş kalçalı dinozor ilk yanıtta yorulur

kuş kalçalı dinozor buna öküz trene bakar gibi bakar

kuş kalçalı dinozor gençliğinde bu işi başka türlü yaparmış

kuş kalçalı dinozorda bando kayış bir cızırtıya kalmışım

hem, ben bugün bir şey yemedim’ de kalmışım

bir dinozor bodoslama girecek ayakbasma çekimine ayın, çöl çıkmak isteyen Dorik sunacak bir tepsi Lût. dünya Anaksagoras’ a göre düzdür, Klazamenia başkentidir Birleşmiş Milletler’ in. yollar şaha kalkmış kuş kalçalı dinozorlarla doludur.

an aldığı “ı” yı geri vermeyebilir

İon kurnalarından su içen keçiler vardır henüz.

hiç değilse keçi.